X

درماپلنینگ

درماپلنینگ روش بدون خطر لایه برداری از پوست می باشد که باعث میشود لایه شاخی اضافه از روی پوست برداشته شود مزایای این روش به شرح زیر می باشد .

  • برداشتن لایه شاخی مرده از سطح پوست بدون ایجاد التهاب و عوارض جانبی
  • جذب بهتر مواد و کرمها و سرمها درمانی مراقبتی پوست و تاثیر بیشتر بهتر این مواد
  • جوانسازی پوست
  • روشن و شفاف تر شدن و یکنواختر شدن تن پوستی و نرم و صاف شدن پوست
  • کاهش اسکارهای اکنه لکهای اپیدرمال
  • از بین رفتن کرکها روی سطح پوست و درخشانتر شدن پوست
درماپلنینگ

لایه شاخی خارجی ترین لایه در پوست می باشد که هر 28 روز یکبار در افراد جوان و هر 56 روز یکبار در افراد مسن تجدید می شود . این لایه اخرین لایه در ناحیه اپیدرم پوست می باشد و در افراد با پوست چرب به دلیل اینکه ترنور سلولی انها در لایه بازال زیاد تر اس هر دو هفته یکبار تجدید میشود و در این افراد توانایی ریزش ندارد به خودی خود و این لایه بهم دیگر چسبیده و روی هم انباشه میشود و در نتیجه آن ایجاد چین و چروکهای سطحی ، کدری پوست ، ایجاد آکنه های التهابی و غیر التهابی (جوشهای سرسفید و سر سیاه) – منافذ باز و در کل یک دست نبودن تن پوستی.

درماپلنینگ

روشهای مختلفی برای حذف این لایه شاخی اضافه که توانایی ریزش ندارد وجود دارد . ولی یکی از بهترین ودر عین حال سیفترین روشهای درمانی که توانایی تلفیق با روشهای دیگر لایه برداری مثل پلینگهای شیمیایی و پلینگهای انزیمی دارد درماپلنینگ می باشد .

این روش نوین که ریشه تاریحی در فرهنگو طب سنتی چینی دارد امروزه به صورت مردن و پروتکل بندی شده برای درمانهای مختلف جایگزین روشهای قدیمی شده است که بعضا با التهابات و عوارض جانبی بسیار همچون آکنه ، لکهای PIH(post inflammatory hyperpigmentation) و یا لک ناشی از التهاب که مقاوم به درمان همراه می باشد .

در این روش از ابزارهای مخصوص به اینکار توسط افراد دوره دیده استفاده میشود . این ابزار شامل تیغ های استریل جراحی است که البته این تیغ ها توسط شرکتهایی خاص تولید می شود و فرق های اساسی با تیغ های معمول جراحی در عنوان تیغ های بیستوری دارد که برای باز کردن و جراحی پوست بکار می روند .

تیغ های بیستوری که در این روش استفاده می شوند نباید نوک تیز داشته باشند و نوک انها باید حالت گرد داشته باشد که در حین عمل درماپلنینگ به پوست اسیب نرساند. اغلب تیغ های بیستوری نوک شمشیر ماننده دارندو عامل مهتری که سایز تیغ های جراحی رو برای اینکار ناناسب میکند تیز بودن نیمه ابتدایی تیغ است در تیغ های مخصوص درماپلنینگ تیزی تیغ در کل تیغه یکنواخت است و عامل دو روکش تیغ ها می باشد که از جنسی ساخته شده باشند که در کل عمل درماپلنینگ تیز بود تیغ حفظ شود و به اصطلاح تیغ سریع کند نشود.

شماره تیغ های بیستوری که مخصوص درماپلنینگ که تمام خصوصیات گفته شده را دارا میباشند 10R,10D,10S می باشد .

نکته دیگر که بسیار مهم و حائض اهمیت است دسته ای است که برای این تیغ ها استفاده می شود که دسته شماره 3 از سری دسته های بیستوری می باشد .

دقت کنید که دسته تیغ و تیغ باید کاملا روی هم سوار شوند بدون هیچ لغزش و جا به جایی روی دسته.

معمولا برای ضد عفونی کردن پوست قبل از عمل درماپلنینگ از تونرهایی حاوی الفا هیدروکسی اسید و انتی باکتریال ها قوی طبیعی مثل عصاره فندق افسونگر( هماملیس، witch hazel) استفاده می شود. به این صورت که پوست کاملا با شوینده مخصوص پوست توسط بیوتی تراپیست تمیز میشود و بعد با تونرهای حاوی انتی باکتریالهای قوی گفته شده ضد عفونی می شود. بعد از ضد عفونی کردن پوست از روغن مخصوصی که حاوی روغنهای گیاهی سبک که منافذ رو مسدود نمی کنند، در کل سطح پوست به مقدار خیلی کم استفاده میشود مقدار روغن باید به گونه ای باشد که دست شما و یا تیغ در حین عمل درماپلنینگ روی پوست کلاینت نلغزد.

وجود این روغن باعث می شود بعد از این عمل پوست خشک خشکتر نشود و پوست چرب ، چربتر از قبل نشود و همچنین این امکان رو فراهم میکند که تعداد دفعات رفت و برگشت را بتوانیم تکرار کنیم بدون اینکه خراش و یا پارگی و التهاب در پوست ایجاد کنیم. نگران وجود این روغن روی پوست نباید باشیم چون در مراحل بعدی درمان میتوانیم از پلینیگهای انزیمی و اسیدی باقی مانده روغنهای روی پوست رو کاملا تمیز کنیم.

در حین عمل درماپلینیگ زاویه قرار گیری تیغ روی پوست اهمیت بالایی دارد زاویه نباید از 45 درجه بیشتر باشد به دلیل اینکه در زاویه های بالاتر از 45 تا 90 درجه ریسک خراش و پارگی پوست بالا می رود . در زوایه 45 درجه بیشترین لایه برداری برای ما انجام می شود و هرچه زاویه به سمت مماس شدن با پوست برود لایه برداری سطحی تر انجام می شود. از موارد دیگه تعداد دفعات رفت و برگشت در هر ناحیه از پوست می باشد که بین 4 تا 10 بار این رفت و برگشت می تواند تکرار شود و این تعداد بسته به نوع پوست کلاینت دارد که در پوستهای چربتر و ضخیمتر که معمولا لایه شاخی اضافه ضخیمتری دارند این تعداد تا 10 بار میتواند باشد.

پروتکل های درمانی تلفیقی مختلفی را می توانیم با عمل درماپلنینگ انجام دهیم که بسیار بستگی به نوع پوست و مشکلات پوستی کلایت دارد .

در جدول زیر پروتکل هایی که می توانیم با درماپلنینگ تلفیق کنیم امده است

# نوع تاثیر توضیحات نتیجه نوع پوست
1 . درماپلنینگ (لایه برداری مکانیکی) ، لایه برداری شیمیایی ، پیلینگ آنزیمی پیلینگ آنزیم باعث نرم شدن سلولهای کورنئوسیت می شود درماپلنینگ باعث لایه برداری پوست میشود و اماده می شود برای نفوذ بیشتر لایه بردارهای شیمایی ، لایه بردار شیمیایی به عمق بیشتری از پوست نفوذ می کنند. نفوذ زیاد پیلینگ شیمایی که این نفوذ عمیق روی آکنه و لکها تاثیر میگذارد پوستهای انعطاف پذیر داری آکنه و لک که در عمق پوست هستن و نیاز به لایه برداری عمیق دارند
2 درما پلنینگ (لایه برداری مکانیکی) ، پیلینگ شیمیایی / پیلنیگ آنزیمی لایه بردای سطحی پسوت به وسیله درماپلنینگ انجام می شود نفوذ بیشتر پیلینگ های آنزیمی و پیلینگ های شیمایی پوست جذب و نفوذ بیشتر پیلینگ شیمایی و پیلینگهای آنزیمی و تاثیر روی ملانوسیت ها – پوسته پوسته شدن بیشتر پوستهای لک دار که احتیاج است مواد روشن کننده به عمق پوست نفوذ کنند
3 درما پلنینگ (لایه برداری مکانیکی)، پیلینگ شیمیایی / پیلنیگ آنزیمی انزیم تراپی و یا پیلینگ شیمیای لایه شاخی (کورنئوسیت ) را نرم می کنند. درماپلنینگ سطح نرم شده را لایه برداری میکند. براق شدن پوست – نرم شدن پوست برداشته شدن لایه شاخی سطحی پوست جشهای ریز سطحی که زیر پسوت هستند پوستهای زبر و پوستهای خشک